Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Muzeum pełne energii

Dodano: 11.05.17 11:37


akt68606325

Grupa PGE już po raz czwarty włącza się w Europejską Noc Muzeów zapraszając do Muzeum Energetyki Podkarpackiej na pasjonującą przygodę z nauką i historią.


W programie m.in. prezentacja sprzętu używanego przez energetyków, pokazy z dziedziny elektryczności, a także liczne atrakcje dla dzieci.
W sobotę 20 maja, od godziny dziewiętnastej do pierwszej w nocy, Muzeum Energetyki Podkarpackiej mieszczące się w siedzibie PGE Obrót przy ul. 8 marca 6, zaprasza zwiedzających na prawdziwy powrót do przeszłości, a dokładnie do 1909 roku. Pod okiem przewodnika będzie można zobaczyć narzędzia pracy ówczesnych energetyków, takie jak liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni.


Pracownicy PGE Obrót i PGE Dystrybucja oddział Rzeszów dbają o to, aby popularyzować naukę wśród dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych przygotowany został specjalny kącik LEGO, gdzie w trakcie Nocy Muzeów pod okiem animatorów zabaw powstawać będę np. podświetlane roboty. Jak co roku, interaktywne zajęcia dydaktyczne z pokazem laserów poprowadzi Paweł Pasterz, znany na Podkarpaciu pasjonat nauki i techniki. Na najmłodszych czekają też konkursy z nagrodami.


- Zapraszamy także na pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli, wystawy specjalistycznych pojazdów energetycznych.


W Muzeum Energetyki Podkarpackiej będzie można też zobaczyć jedyną w Polsce linię energetyczną 750 kV, relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka – mówi Mariusz Majewski, rzecznik prasowy PGE Obrót .


- O wartości energetyki na Podkarpaciu stanowili ludzie związani z branżą, dlatego też przybliżamy sylwetki najwybitniejszych postaci związanych z naszym regionem rozpoczynając od Józefa Hermana Osińskiego – uważanego za pierwszego polskiego elektryka. Do zwiedzania muzeum zapraszamy nie tylko inżynierów, choć ci znajdą najwięcej unikatowych eksponatów z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 107 lat działalności firmy. To dzięki wielu pokoleniom energetyków , którzy uchronili te urządzenia przed zniszczeniem, możemy dziś poznawać arkana ich pracy w minionych latach – dodaje Łukasz Boczar z PGE Dystrybucja


O. Rzeszów.


Podczas ubiegłorocznej edycji Muzeum Energetyki Podkarpackiej odwiedziło ponad 2 tys. osób, w dużej mierze rodziny z dziećmi. Wydarzenie wspólnie przygotowuje PGE Obrót i PGE Dystrybucja Oddział w Rzeszowie. W tym roku patronem medialnym jest Polskie Radio Rzeszów.


Mariusz Majewski

Zobacz również: