Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Nowy hangar na 100-lecie Lotnictwa Polskiego

Dodano: 03.09.18 19:11


akt74301374

Latać, patrzeć na ziemie z „lotu ptaka” – to było od zawsze marzeniem człowieka.

Nowy hangar na 100-lecie Lotnictwa Polskiego


Latać, patrzeć na ziemie z „lotu ptaka” – to było od zawsze marzeniem człowieka. Dziś latanie jest nieodłącznym elementem życia społecznego, a wielu marzy, aby zasiąść za sterami samolotów. I zasiadają, a swoje pierwsze kroki w spełnianiu marzeń o lataniu stawiają właśnie w takich miejscach jak Aeroklub Rzeszowski. W sobotę 1 września 2018 r. Aeroklub świętował obchody 100-lecia Lotnictwa Polskiego, Święto Lotnictwa Polskiego oraz oddanie do użytku nowego hangaru.


Na obchody złożyły się Spadochronowe Mistrzostwa Polski, wystawa sprzętu oraz otwarcie nowego hangaru, którego dokonali Prezes Zarządu Aeroklubu Rzeszowskiego Jerzy Piekarz, w imieniu Samorządu Województwa przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek. Wspólnie wręczyli pamiątkowy grawerton, a przewodniczący sejmiku życzył wszystkim członkom Aeroklubu i miłośnikom latania „odlotowych pomysłów i pomyślnych lotów”.


Poświęcenia nowego hangaru dokonał o. Dominik Orczykowski - kapelan polskich lotników, niezwykle ciekawa postać i nieprzeciętny kapłan, który często odwiedza lotniska aeroklubowe i prywatne, jest gościem honorowym wielu spotkań i zawodów lotniczych, odprawia Msze św. dla lotników i poświęca ich samoloty. Jego pasja dla „człowieka, który lata” zaczęła się od lotniska w Krośnie, kiedy w 1961 r. na lotnisku aeroklubowym jako pasażer po raz pierwszy poleciał z pilotem Henrykiem Selwą samolotem CSS-13.



akt_akt743013744Historia polskiego lotnictwa sięga roku 1918, choć właściwie proces powstawania lotnictwa rozpoczął się jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Polskie formacje powstawały poza ziemiami polskimi, jednak Polacy, którzy tam służyli, stanowili trzon powstałego później lotnictwa polskiego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r – w 14 rocznicę pierwszego lotu bojowego por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. W czasach PRL tzw. Dzień Lotnika przypadał 23 sierpnia i wiązał się z rocznicą pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku. Obecnie dla uczczenia rocznicy zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, które miało miejsce 28 sierpnia 1932 r., obchodzimy w Polsce Święto Lotnictwa właśnie w tym dniu. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.


Święto Lotnictwa Polskiego przypadające jest okazją do upamiętnienia sukcesów polskiego lotnictwa, jego pięknej historii oraz wspomnienia panteonu niezwykłych osobowości. Święto wszystkich lotników utrwala tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od 100 lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale. W te obchody włączył się także Aeroklub Rzeszowski, nagradzając pilotów, ludzi związanych z Aeroklubem oraz wspominając tych, którzy tworzyli historię lotnictwa rzeszowskiego i zdobywali laury na arenie krajowej i międzynarodowej.


Tekst i fot. Izabela Fac


Zobacz również: