Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

KULTURA

Unikatowy projekt znów w Rzeszowie. Dołącz do Brave Kids!

Dodano: 29.07.20 11:21


kul18433402

Brave Kids powrócił w nowej formule. Tym razem bez gości z zagranicy, lecz wciąż z różnorodnością i elementami wielokulturowymi znanymi z poprzednich edycji. Uczestnicy przygotują spektakl, który najpierw pokażą jako część festiwalu Wschód Kultury, a później zaprezentują na wielkim plenerowym finale we Wrocławiu. Udział jest bezpłatny. Początek 17 sierpnia.

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci", dlatego próżno szukać drugiego takiego wydarzenia w Polsce. Żaden inny projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Tegoroczna edycja jest realizowana w siedmiu miastach Polski: Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Obornikach Śląskich, Gdańsku, Wałbrzychu i Przemyślu. Jednym z jego elementów są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia.


Podczas niespełna dwutygodniowych półkolonii uczestnicy stworzą spektakl, który najpierw zaprezentują w Rzeszowie w ramach festiwalu Wschód Kultury. Będzie to pokaz plenerowy na bulwarze nad Wisłokiem. Później pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast biorących udział w tegorocznej edycji. Razem wystąpią w pokazie „Brave Kids pod wrocławskim niebem".


Taniec, ruch, teatr


W Rzeszowie młodzież będzie się uczyć w Młodzieżowym Domu Kultury. Zwykle są to zajęcia zawierające elementy tańca, ruchu i teatru. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy po kilkanaście osób. Jedną z nich stworzy zespół teatralny MDK, drugą – uczestnicy indywidualni od 8 do 17 lat. Zgłoszenia przyjmowane są TUTAJ oraz mailowo: justyna@bravefestival.pl. Półkolonie są bezpłatne. – Zapraszamy dzieci i młodzież bez względu na predyspozycje i umiejętności. Warsztaty są dla każdego. Ideą Brave Kids jest to, że młodzież uczy siebie nawzajem, a nad wszystkim czuwają profesjonalni instruktorzy artystyczni – zaprasza Justyna Warecka, koordynator projektu w Rzeszowie. Do każdej grupy przydzielona zostanie dwójka lub trójka instruktorów. Na obecną chwilę gotowość do pomocy zgłosili: Mateusz Godlewski, Justyna Król i Diana Jonkisz.


Rzeszów bierze udział w Brave Kids już po raz trzeci. W poprzednich edycjach uczestniczyli goście z zagranicy, bo taka jest tradycyjna formuła wydarzenia. Ten rok jest nieco inny, ale nie jest pozbawiony elementu wielokulturowego. – Zaplanowaliśmy wirtualne spotkania z grupami artystycznymi ze świata, które brały udział w poprzednich edycjach, by wymieniać się zadaniami i doświadczeniami – informuje Justyna Warecka. – Różnorodności poszukujemy także w innych wymiarach. W naszym mieście bierze udział także młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi z grupy Rytm – dodaje.


Edycję rzeszowską wspiera stowarzyszenie W krainie źródeł. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. – Trwająca edycja nie byłaby możliwa do zorganizowania bez tego finansowania. Dzięki pieniądzom wspieramy lokalnych artystów i organizacje, takie jak stowarzyszenie W krainie źródeł – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.kul_kul184334022

Uznanie na całym świecie


Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.


Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.


Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids


fot. Mateusz Bral

Zobacz również: