KULTURA

Męski zawód w kobiecym wydaniu

Dodano: 25.02.2014

Męski zawód w kobiecym wydaniu

Za mundurem panny sznurem - mówi znane przysłowie. Kobiety już nie tylko podziwiają mężczyzn w takim stroju, ale same noszą go z dumą. O zawodzie strażaka ze st. asp. Aleksandrą Bryl ze straży pożarnej w Zduńskiej Woli rozmawiała Martyna Szargała.

Jest Pani jedyną kobietą w mundurze w zduńskowolskiej straży pożarnej. Jak się pracuje z mężczyznami ?

Tak, to prawda, jestem zatrudniona w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli na etacie funkcjonariusza. W pracy z mężczyznami liczy się konkret, analityczne myślenie i zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Takie zasady jak najbardziej mi odpowiadają, dlatego pracę z mężczyznami odbieram bardzo pozytywnie.Może Pani liczyć na taryfę ulgową ze strony kolegów?Zatrudnienie w szeregach Państwowej Straż y Pożarnej wiąże się z otrzymaniem zakresu obowiązków, z których jesteśmy musimy się wywiązywać. Każdy jest odpowiedzialny za swoje obowiązki i stara się nie obciążać innych.

Pewnie w Dzień Kobiet dostaje Pani dużo kwiatów?

Rzeczywiście, panowie nie zapominają o nas i otrzymujemy przesympatyczne życzenia, piękne kwiaty i prezenty. W zduńskowolskiej straży jestem jedyną kobietą w mundurze, ale w jednostce pracują też panie na cywilnych stanowiskach. Panowie pamiętają o nas wszystkich.Dlaczego została Pani strażakiem?

Zaczynając pracę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli jako pracownik cywilny, wielokrotnie ubiegałam się o mianowanie na etacie funkcjonariusza. W 1999 roku po reorganizacji struktur spełniło się moje marzenie i w tym roku mija 14 lat pełnienia służby.Jakie są Pani obowiązki?

Pełnię funkcje starszego inspektora w Wydziale Organizacyjno - Kwatermistrzowskim. Zajmuję się sprawami organizacyjnymi, kadrowymi i zakładowym archiwum komendy.To trudny zawód dla kobiety?Dla mnie służba w Państwowej Straży Pożarnej jest przede wszystkim ogromnym wyróżnieniem i przynosi mi dużo satysfakcji.Brała Pani udział w akcjach gaśniczych?Zgodnie z regulaminem organizacyjnym mam powierzone inne obowiązki w codziennym rozkładzie służby, ale w każdej chwili jestem gotowa na nowe wyzwania i powierzone obowiązki.W pracy strażaka ważne jest opanowanie, silna psychika i dobre przygotowanie fizyczne. Kobiecie łatwo zachować zimną krew w trudnych sytuacjach ?Każdy funkcjonariusz podejmując służbę przechodzi testy sprawności fizycznej, szereg badań lekarskich, w tym badania psychologiczne. W związku z powyższym jak najbardziej również kobiety potrafią zachować zimną krew w trudnych sytuacjach.A jak udaje się zachować dobrą kondycję? Trenuje Pani?Corocznie mamy przeprowadzane testy sprawności fizycznej. Oczywiście dla zachowania dobrej kondycji fizycznej, nie tylko do celów służbowych, dużo ćwiczę, biegam i jeżdżę na rowerze.„Extra Zduńska Wola, Sieradz”