ZDROWIE

Mam to w genach!

Dodano: 18.10.2013

Mam to w genach!

Często mówimy „mam to w genach”. To tylko popularne powiedzenie? A może kryje się w tym sformułowaniu coś poważniejszego? W kodzie DNA zapisane są informacje na temat całego naszego organizmu, podatności na wiele chorób, odpowiedniej dla nas diety czy aktywności fizycznej. Dlatego warto go zbadać i zobaczyć, co kryją nasze geny.

Testy genetyczne to jedno z największych odkryć XX wieku. Dzięki nim możemy zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, odkryć, jakie powinnyśmy spożywać posiłki, a nawet sprawdzić, który sport jest dla nas odpowiedni. Wszystkie te informacje można zebrać już na podstawie badań małej próbki śliny, a każdy z nas może wykonać je w przychodni lub szpitalu.Mam to po mamie

Wielu z nas analizuje na co chorowali nasi przodkowie i martwi się, że zapadnie na taką samą chorobę, jak mama, babcia czy wujek. Cukrzyca, rak, choroby serca, stwardnienie rozsiane oraz wiele innych to dziedziczne schorzenia, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej diety i zmianie trybu życia można ich uniknąć. Z drugiej strony to, że chorowali na nie członkowie naszej rodziny nie musi oznaczać, że i my jesteśmy zagrożeni. Jak sprawdzić, czy należymy do grupy ryzyka? Czy coś nam grozi? Czy musimy diametralnie zmienić styl naszego życia? Na te pytania jednoznacznie potrafią odpowiedzieć nowoczesne testy genetyczne. – Współczesna diagnostyka, a dzięki temu podjęta odpowiednia profilaktyka dają nam wiele możliwości zapobiegania rozwojowi niektórych chorób – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni w poznańskim szpitalu Med Polonia, gdzie przeprowadzane są testy DNA. – Wiedza o istniejących mutacjach i uszkodzeniach genów, które są związane z występowaniem pewnych schorzeń pozwala podjąć odpowiednią profilaktykę zanim jeszcze w naszym organizmie dojdzie do jakichkolwiek zmian. Dlatego wiedza uzyskana podczas testów genetycznych jest bezcenna, jeśli chodzi o zaliczenie nas do grupy ryzyka lub wczesną diagnozę.– dodaje. Dzięki analizie naszego kodu DNA naukowcy są w stanie przewidzieć wiele problemów zdrowotnych, ale nie tylko. Z ich pomocą możemy również określić nasze wrodzone predyspozycje i reakcje na wiele czynników: tolerancję na leki, alkohol, kawę, wysiłek fizyczny, metabolizm cukrów czy tłuszczy. – Wynik kompleksowego zestawu testów to prawie 50 stron, na których znajdują się odpowiedzi na kilkadziesiąt niezwykle szczegółowych pytań. Dzięki temu wiedza na temat naszego organizmu będzie pełniejsza, a my będziemy mogli zacząć żyć i leczyć się bardziej świadomie – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska z Med Polonii.

Geny w zestawieIstnieje wiele rodzajów testów genetycznych, testy chorób ogólnych, testy wrażliwości na leki, testy pokoleniowe czy testy stylu życia. Każdy z nich pozwala nam uzyskać odpowiedzi na różne pytania. Warto jednak kompleksowo wykonać zestaw takich badań. – Wiele czynników w naszym organizmie jest od siebie zależnych. Dzięki testowi stylu życia możemy ustalić, jak nasz organizm reaguje i przyswaja niektóre witaminy, metabolizuje kofeinę czy alkohol, a to nierozerwalnie wiąże się z chorobami, do których mamy skłonność i na które możemy zapaść w przyszłości. Dlatego dobrze jest wykonać zestaw kilku testów, aby otrzymać ogólny obraz stanu naszego zdrowia – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni w poznańskim szpitalu Med Polonia. – Tym bardziej, że często takie testy w pakiecie objęte są różnego rodzaju promocjami i jest to korzystniejsza oferta dla kieszeni pacjenta – dodaje. Testy genetyczne to badania, dzięki którym nie tylko możemy w pewnym stopniu „przewidzieć przyszłość”, ale również pomóc wyleczyć obecne schorzenia i poprawić nasze samopoczucie na co dzień. Dzięki nim możemy na przykład sprawdzić, czy leki, które stosujemy w terapii wykrytych już wcześniej chorób działają efektywnie i czy nie wywołują u nas niepożądanych skutków. Z analizy naszego DNA dowiemy się też, jaki wpływ mają na nasz organizm różne sporty, dieta i pożywienie. Testy takie pozwalają na dokładne poznanie indywidualnych potrzeb każdego z nas.

W naszych genach ukrytych jest wiele cennych informacji na nasz temat. Na szczęście współczesna medycyna umożliwia ich rozszyfrowanie. Dlatego, jeśli chcesz zobaczyć czy naprawdę „masz to w genach” nie zwlekaj i odkoduj swoje DNA.