ZDROWIE

Schowaj się za okularami

Dodano: 18.10.2013Słońce - wróg oczu

Wrogiem naszego wzroku - oprócz komputera i telewizora - jest słońce. Dlatego właśnie teraz, latem o oczy musimy zadbać szczególnie. Przede wszystkim dobierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które sprawią, że przez źrenicę nie będzie docierać promieniowanie ultrafioletowe. Wyjście na dwór bez właściwego zabezpieczenia sprawi, że nie tylko będziemy łzawić, ale po powrocie do domu zaczniemy gorzej widzieć: zmniejszy się nam ostrość widzenia, możliwość rozróżniania barw i konturów. Te dolegliwości mogą się utrzymywać tygodniami, nie wspominając o tym, że promieniowanie UV generalnie na stałe pogarsza jakość wzroku.Jakie okulary wybrać?

Okulary powinny przede wszystkim zawierać pochłaniacze UVA i UVB. Niestety, szkła takie kosztują w granicach 200 złotych - jeżeli ktoś kupuje taniej, to znaczy, że ma do czynienia z podróbką. Nie wolno używać zwykłych plastików, za 10-20 złotych. Czynią one więcej szkody niż pożytku: powodują rozszerzanie się źrenic, a więc zwiększają pole do przenikania promieniowania. Warto też wybrać okulary polaryzacyjne, po to, by patrzeć pod słońce i widzieć dobrze, co dzieje się wokół. Najzdrowsze dla oka są soczewki w odcieniach brązu oraz szarozielone. W ostatnich latach modne stają się tzw. okulary poliwęglanowe, które wprawdzie nie mają polaryzacji, ale za to dysponują mocnymi i trwałymi soczewkami. Są szczególnie polecane dla motocyklistów i rowerzystów. Osoby z wadami wzroku powinny się zdecydować na szkła fotochromowe, które same ściemniają się pod wpływem słońca. Kogo na to stać, może sobie zafundować szkła korekcyjne barwione (dodatkowa dopłata do okularów około 40-50 zł) lub soczewki korekcyjne polaryzacyjne.

Wybór okularów przeciwsłonecznych to dla wielu z nas wciąż tylko wybór ich kształtu i wyglądu odpowiadającego aktualnej modzie. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze okularów, ale czy powinien być najważniejszy?Kolor szkieł

Kolor szkła wpływa na ilość przepuszczanego światła. Im ciemniejsza soczewka tym mniej światła przepuszcza, dlatego na słoneczne dni powinniśmy wybrać okulary za szkłami szarymi, grafitowymi lub brązowymi. Szkła o odcieniu jaśniejszym (żółtym, pomarańczowym, jasnozielonym, różowym) powinno się stosować w przypadku małego natężenia świetlnego (pochmurny dzień, wieczór, sztuczne oświetlenie).Dopasowanie okularów

Okulary muszą być dobrze dopasowane do właściciela, który powinien w nich się dobrze czuć.

Dlatego wybierając odpowiedni fason okularów warto zwrócić uwagę na to, by dobrze one przylegały do głowy – tak by szkodliwe promieniowanie nie przedostawało się między głową a oprawką.

Ponadto pamiętać należy, że kształt oprawek musi być dostosowany do kształtu twarzy, i tak:

• twarz kwadratowa – oprawki powinny być lekko zaokrąglone, a górna część ramek może przebiegać powyżej linii brwi.

• twarz prostokątna – oprawki powinny zakrywać możliwie duży obszar środkowej części twarzy. Wówczas długość twarzy wydaje się mniejsza.

• twarz trójkątna – oprawki powinny leżeć nisko. Nie powinny być zbyt duże, o intensywnych kolorach. Powinny natomiast być delikatne o pionowych liniach.

• twarz okrągła – oprawki powinny mieć ciemny kolor i prosty kształt.

• twarz owalna – do tego typu twarzy pasuje większość oprawek.Jakie w góry, jakie nad morze, jakie na rower, do samochodu…

Ze względu na duże promieniowanie UV w górach okulary muszą mieć dobry filtr, który jest w stanie przechwycić blisko 100% szkodliwego promieniowania.

Nad morzem, ze względu na intensywne światło, warto używać okularów z ciemnymi szkłami i filtrem UV.

Kierowcy powinni wybrać okulary polaryzacyjne, dobrze przylegające do głowy (tak by słońce nie oślepiało z boku). Raczej unikać należy fotochromów (ponieważ światło najpierw przechodzi przez szybę a dopiero później przez soczewki – okulary te nie zawsze się sprawdzają), ale warto zastanowić się nad okularami z soczewkami barwionymi gradalnie (tzn. mocniej przyciemniają u góry, a słabiej na dole soczewki). Rowerzyści powinni wybrać okulary dobrze przylegające do twarzy, które chronią oczy przed wiatrem (powodują mniejsze wysuszanie spojówki, chronią przed kurzem, piaskiem, owadami).

Dzieci (ze względu na rozwój oczu) nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych gdy nie jest to konieczne.

Dobre okulary z filtrami UV znacznie poprawiają komfort widzenia, zwiększają kontrast widzianych barw, przez co obraz wydaje się wyraźniejszy, a czas dostosowania się oka do zmiany natężenia światła skraca się. Ponadto okulary nie powinny powodować zamglenia obrazu, dzięki czemu oczy nie męczą się tak szybko.

Jak widać wybór okularów sprowadza się nie tylko do wybrania odpowiedniego fasonu. Na pytanie czy okulary kupione na straganie za 20 zł są w stanie zapewnić coś więcej niż tylko ładny wygląd – odpowiedzcie sobie sami…Jak dbać o oczy, by długo były młode i zdrowe

Oczy nie są tak delikatne i podatne na uszkodzenia, jak powszechnie się uważa. Są jednak rzeczy, które na pewno im nie służą. Eliminując je, o wiele dłużej będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem.

Staraj się nie dopuszczać do nadmiernego zmęczenia oczu. Jeśli „pracujesz wzrokiem”, rób przerwy w pracy. Możesz wykorzystać opisane niżej ćwiczenia.

Jeżeli musisz długo pracować przy komputerze, ustaw monitor w odległości około 50 cm od twarzy. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran z bliska zmusza bowiem oczy do nienaturalnego dla nich wysiłku. To zaś sprawia, że ich mięśnie i soczewka szybciej tracą niezbędną do prawidłowego widzenia elastyczność.

Jeśli palisz, jak najszybciej zerwij z tym nałogiem. W czasie palenia tytoniu powstaje mnóstwo wolnych rodników. Niedawne badania wykazały, że te agresywne cząsteczki tlenu uszkadzają naczynia krwionośne oka i sprzyjają powstawaniu nieprawidłowych naczyń, niszczą też światłoczułe receptory siatkówki. Są również dowody na to, że rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Chroń oczy przed promieniowaniem UVA i UVB (w słoneczne dni noś kapelusz z szerokim rondem lub okulary przeciwsłoneczne).

W przypadku pojawienia się problemów ze wzrokiem (trudności z czytaniem, zamglone lub zniekształcone widzenie przedmiotów) szybko zgłoś się do okulisty. Wczesne wykrycie schorzeń oczu, ich odpowiednie leczenie, to jedyna szansa na uratowanie wzroku.

Po ukończeniu 40. roku życia rób kontrolne badania oczu przynajmniej co dwa lata, a najlepiej raz w roku.Witaminy i minerały niezbędne naszym oczom

Nawet jeśli nie ominie nas w końcu „przyjemność” czytania w okularach, to możemy jednak odwlec ten moment. A także uchronić oczy przed chorobami związanymi z wiekiem: zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Szansę tę daje, zdaniem okulistów, dieta obfitująca w warzywa i owoce. Znajdują się w nich witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu. Ponadto wiele z tych substancji to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki przyspieszające proces starzenia się oczu. Czego więc nie powinno zabraknąć w codziennej diecie?

Witamina A jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka, rozróżniania kolorów oraz jasności od ciemności.

Beta-karoten (organizm wytwarza z niego witaminę A) zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka nawet o 50 proc.

Witamina C i E. Z najnowszych badań wynika, że obie te witaminy są w stanie opóźniać proces pogarszania się wzroku wraz z wiekiem, a także minimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia fotoreceptorów siatkówki.

Cynk i selen. Zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka, a jeśli już do tego dojdzie – spowalniają proces utraty wzroku. Stwierdzono, że łączne zażywanie tych dwóch przeciwutleniaczy może ograniczyć to niebezpieczeństwo nawet o 28 proc.