Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Dodano: 30.11.17 13:39


zdr20584532

Instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED rozpoczęli szkolenie uczniów rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych z udzielania pierwszej pomocy. Zasady resuscytacji, postępowanie


w przypadku drgawek lub zakrztuszeń, czy wykorzystanie w reanimacji automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) to przykładowe zagadnienia poruszane w trakcie warsztatów realizowanych w ramach kampanii „Umiem Pomóc”.



zdr_zdr205845322

Tym razem doświadczeni instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED goszczą w stolicy Podkarpacia. Głównym celem ich działań jest przełamanie obaw młodych ludzi przed udzieleniem pomocy w sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie. Podczas teoretycznych


i praktycznych warsztatów dzielą się z uczniami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy.


Czym skorupka za młodu nasiąknie


Warsztaty otworzyła inauguracja, która odbyła się 30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego. Podczas uroczystości szefowie Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, Mariusz Pacałowski i Maciej Pająk, zaprezentowali wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy 4P research mix, z których wynika, że ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie w obawie, że mogłaby zaszkodzić poszkodowanemu. Jednocześnie aż 84 proc. badanych chciałoby nabyć tę umiejętność – najchętniej w szkole i od wykwalifikowanego ratownika.


Kampania „Umiem Pomóc” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. W każdym regionie,


w którym prowadzimy akcję młodzież opowiada nam o swoich obawach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Boją się, że pomimo dobrych chęci, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanemu – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. – Dlatego niezwykle ważne jest dla nas nauczenie młodzieży jak sprawnie


i prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia życia. Poprzez teoretyczne i praktyczne zajęcia, które oferujemy, chcemy oswoić tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Pamiętajmy – to obowiązek każdej dorosłej osoby, a uczestnicy warsztatów wkrótce przekroczą próg pełnoletności – dodaje Maciej Pająk, Zastępca Dyrektora Merytorycznego Akademii.


„Umiem Pomóc” w Rzeszowie


Z możliwości nauki pierwszej pomocy pod okiem czynnych zawodowych lekarzy i ratowników medycznych, do końca stycznia 2018 r. skorzysta ponad 1 000 uczniów klas II. W programie bierze udział osiem rzeszowskich szkół:


•I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego


•Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. J. Pawła II Sióstr Prezentek


•Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie


•Zespół Szkół Sportowych


•Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie


•Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego


•Zespół Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego


•Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego


Wszystkie otrzymują plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające przejście szkolenia. Uczniowie dostają natomiast praktyczne karty, które można schować w portfelu. Znajdują się na nich zasady postępowania z poszkodowanym oraz numery alarmowe.


Wagę społeczną zagadnienia, jakim jest umiejętność niesienia pierwszej pomocy, dostrzegli przedstawiciele władz lokalnych, oświatowych oraz mediów, udzielając akcji wsparcia patronackiego. Kampania „Umiem Pomóc” uzyskała poparcie Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Wojewody Podkarpackiego oraz Poseł na Sejm RP, Krystyny Wróblewskiej. Z kolei patronami medialnymi kampanii zostały redakcje TVP3 Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów, Gazety Codziennej Nowiny oraz portalu Nowiny24.pl.


O kampanii słów kilka


Stworzony przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED ogólnopolski projekt „Umiem Pomóc” jest prowadzony nieprzerwanie od 2011 roku. Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało 3 600 uczniów


z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Torunia. W tym roku akcja gości w Rzeszowie, gdzie do udziału w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przystąpiła największa, spośród dotychczasowych miast, liczba uczniów.


Zobacz również: