Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

Polski lek na raka płuc

Dodano: 08.06.15 14:43


zdr29020749

„Pracujemy nad lekiem na niedrobnokomórkowego raka płuc. Będzie to polski odpowiednik leku zawierającego substancję leczniczą stosowaną również u chorych na niedrobnokomórkowe nowotwory płuc z przerzutami, a czasem na raka trzustki z przerzutami” – poinformował Rafał Bednarczyk, prezes Polfy.

Rak drobnokoórkowy jest szczególnie złośliwy i chorzy najczęściej z nim przegrywają Dawkowanie leków onkologicznych zależy od masy ciała pacjenta. W przypadku leku na niedrobnokomórkowy rak płuc przeciętna dawka to 150 mg na dobę czyli 6 tabletek Jedno opakowanie wystarcza na 5 dni. Jego koszt to 2 tys. zł. Jest refundowany pacjentom. Lek tzw. generyczny, czyli opracowany po wygaśnięciu oryginalnego patentu, jest tańszy o 30-40 procent.


W Polsce produkuje się niewiele leków onkologicznych. Zdecydowaną większość importujemy. Uniezależnienie się od niego zabezpieczy pacjentów przed przerwami w terapii. Zdarzały się one, bowiem koncerny wolały lokować produkty na rynkach, gdzie płacono za nie więcej. Krajowa, niska cena tych leków powoduje, że część z nich jest nielegalnie wywożona za granice Polski.


Prace nad lekami generycznymi dają nadzieję, że o wiele tańsze będzie leczenie, tak ciężkich chorób, jak niedrobnokomórkowy nowotwór płuca. Lek na tę chorobę syntetyzuje Instytut Farmaceutyczny we współpracy z firmą farmaceutyczną Polfa Production S.A. Prace trwają od roku i kwotą 10 mln zł są dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ze środków programu INNOMED. Całkowity koszt projektu, który zostanie zakończony za 4 lata wyniesie prawie 13 mln złotych.


Nowotwory płuca są najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie wśród mężczyzn i najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe płuca w Polsce wynosiła w 2010 roku prawie 21 tys., z czego u mężczyzn prawie 15 tys. i ponad 6 tys. u kobiet. Ryzyko zachorowania na raka płuca jest około 3 razy większe u mężczyzn niż u kobiet. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe płuca występuje po 50. roku życia, przy czym około połowa chorych to osoby po 65. roku życia. Polacy chorują częściej, niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej. (zz)


Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska


Zobacz również: