Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

PINK LIPS PROJECT

Dodano: 13.01.17 14:46


zdr63540306

Zbliża się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), którego tegoroczna edycja przypada na 23-29 stycznia 2017. W ramach wydarzenia odbywają się akcje i kampanie edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie wśród kobiet regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki tego typu nowotworów.

Z tej okazji studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowali akcję profilaktyczno-edukacyjną w całej Polsce o nazwie PINK LIPS PROJECT, która jest nie tylko symbolem, ale i wyrazem szacunku i podziwu skierowanego w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania rakowi. Podczas udziału w akcji, która odbędzie się 21.01.2017 w Galerii Plaza Rzeszów, studenci będą edukować wszystkich zainteresowanych o raku szyjki macicy, czym jest, kto jest najbardziej narażony, a przede wszystkim jak chronić się przed rozwojem choroby. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości wśród kobiet o raku szyjki macicy i zachęcenie do regularnych badań cytologicznych, dzięki którym można szybko dokonać diagnozy.


Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczeni. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala wykryć wczesne symptomy choroby nowotworowej i podjąć skuteczną terapię. Podczas zeszłorocznego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, w całej Europie zorganizowano kilka tysięcy różnych akcji i wydarzeń. Każde z nich miało na celu intensywną edukację dorosłych kobiet oraz nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy oraz zachęcanie ich do korzystania z dostępnych świadczeń medycznych. Omawiano kwestie szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla młodych dziewcząt oraz badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Zobacz również: