Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

ZDROWIE

Kontrola progresji krótkowzroczności za pomocą ortokorekcji

Dodano: 13.01.22 11:01


zdr76003838

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Dotyka ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej jej pierwsze objawy pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania.

Najczęstszym objawem krótkowzroczności jest mrużenie oczu. Nawyk ten można dostrzec u większości osób krótkowzrocznych. Jest to związane z tym, że lekko przymknięte oczy sprawiają, iż zmniejsza się rozproszenie obrazu na siatkówce. W ciągu ostatnich lat częstotliwość występowania krótkowzroczności na świecie znacznie wzrosła. Niektóre badania podają, że w ciągu najbliższych 30 lat nawet połowa ludzkości może cierpieć na problem związany z krótkowzrocznością.


Postęp medycyny oraz optyki i badań nad tematem jakim jest krótkowzroczność pozwoliły wypracować kilka technik terapeutycznych, których zadaniem jest hamowanie postępu krótkowzroczności. Jedną z nich jest ortokorekcja.


Ortokorekcja jest niechirurgiczną, bezpieczną oraz przede wszystkim skuteczną metodą hamowania postępów krótkowzroczności. Jest polecana szczególnie pacjentom prowadzącym aktywny tryb życia, którym przeszkadza noszenie okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Metoda ta jest niezwykle skuteczna dzięki optymalnemu dopasowaniu soczewki ortokorekcyjnej do powierzchni rogówki.


Soczewki ortokorekcyjne – co to jest?


Soczewki ortokeratologiczne to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, do korekcji krótkowzroczności (do – 6,00 dioptrii) i niskich wartości astygmatyzmu. Podczas snu zmieniają kształt rogówki. Są zalecane jako jedna z metod kontroli i spowalniania progresji krótkowzroczności (postępu wady wzroku), zwłaszcza u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Metoda ta może zostać zastosowana także u osób dorosłych, prowadzących aktywny tryb życia, gdyż eliminuje one konieczność noszenia okularów, czy zwykłych soczewek kontaktowych optycznych.


Zadzwoń i umów wizytę! +48 17 853 64 33


Jak działają soczewki ortokorekcyjne?


Nowoczesna metoda jaką jest ortokorekcja daje szansę na korektę wzroku bez konieczności zabiegu chirurgicznego czy noszenia okularów. Wykorzystuje ona specjalne twarde soczewki najnowszych generacji, które są gazoprzepuszczalne oraz zapewniają dostęp potrzebnych substancji odżywczych do powierzchni rogówki. Soczewki te zakłada się na noc, a rano zdejmuje. W czasie snu soczewka delikatnie naciska na rogówkę oka i zmienia jej przednią krzywiznę. Dzięki temu odkształceniu (spłaszczeniu) centralnej części rogówki, zmienia się jej optyka.


Odkształcenie, które powstaje w nocy na początku utrzymuje się przez kilka godzin, dzięki czemu pacjent może widzieć ostro przez część dnia. Stopniowo czas ten wydłuża się. Dzięki temu już po zaledwie kilku tygodniach pacjent może cieszyć się wyraźnym widzeniem przez cały dzień.


Korekta krótkowzroczności za pomocą soczewek ortokorekcyjnych jest w pełni odwracalna – oznacza to, że jeśli pacjent zaprzestanie stosowania soczewek przez więcej niż dwie noce, rogówki wrócą do swojego pierwotnego kształtu (powróci wada krótkowzroczności).


Metoda ta daje najlepsze rezultaty w przypadku spowolnienia pogłębiania się krótkowzroczności u dzieci i młodzieży szkolnej. Przeprowadzone badania udowadniają, że wśród pacjentów z krótkowzrocznością stosowanie soczewek ortokorekcyjnych spowalnia narastanie wady o 50%.


Jak przygotować się do wizyty na której zostaną wykonane badania pod kątem soczewek ortokorekcyjnych?zdr_zdr760038382Należy pamiętać właściwie tylko o jednej rzeczy – należy zaprzestać noszenia soczewek miękkich przez siedem dni, zaś soczewek twardych przez miesiąc.


Badania kwalifikacyjne obejmują:


- komputerową topografię rogówki,


- badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej.


- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,


- badanie ostrości wzroku,


- pomiar refrakcji.


Na podstawie uzyskanych wyników zamawiane są soczewki dopasowane do konkretnego pacjenta. Podczas wizyty aplikacyjnej, soczewki są przymierzane a ich ułożenie kontrolowane przy użyciu biomikroskopu. Pacjent otrzymuje także wskazówki odnośnie stosowania oraz pielęgnacji soczewek.


Wizyty kontrolne w pierwszym miesiącu odbywają się co tydzień, następnie po miesiącu, po trzech i po pół roku. Czasami wymagana jest kontrola w następnym dniu od założenia, ale te szczegóły są ustalane indywidualnie z pacjentem. Dobrze dobrane soczewki, o które pacjent odpowiednio dba mogą służyć przez około 12-18 miesięcy.


Jeśli masz pytania dotyczące kontroli progresji krótkowzroczności za pomocą ortokorekcji to przeczytaj więcej w artykule naszej stronie lub zadzwoń do nas i umów się na spotkanie.


Zobacz również: