Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Europejski Dzień Języków Obcych w Zespole Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie
akt_akt148344973akt_akt148344972

Dodano: 01.10.22 11:21


akt_akt148344974
akt14834497

Rada Europy rokrocznie podejmuje ciągle działania promujące wielojęzyczność na terenie całej Europy.

Europejski Dzień Języków z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską obchodzony jest 26 września każdego roku i to od 2001 r.


Nasz szkoła włącza się aktywnie też w obchody Europejskiego Dnia Języków. W tym dniu (tj. 29.09.br.) swoją obecnością zaszczyciły nas prof. Rebeca Costa Soler z Uniwersytetu z Saragossie oraz p. prof. Barbara Prokopowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.- Szkoła współpracuje z Panią Profesor z Uniwersytetu w Saragossie od 2014 roku- nadmieniła dyrektor szkoły Grażyna Szarama.


Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoly Grażyna Szarama, zaś uczniowie przywitali gości w różnych językach, jakich się uczą w szkole. W szkole nauczane są następujące języki obce : j.angielski , j.niemiecki,j.francuski, j.hiszpański, j.chorwacki również przy wsparciu native speakerów.


Języki niosą z sobą również przekaz kulturowy. Wedle staropolskiego powiedzenia: „przez żołądek do serca”. rodzice i uczniowie na ten szczególny dzień wraz z nauczycielami j.obcych przygotowali zatem wspaniałą ucztę interkulturową, tj. mnóstwo smakołyków i pyszności - zarówno na słono, jak i na słodko - z wielu krajów: Polski, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa, Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii i Francji.akt_akt148344973


akt_akt148344972„Różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego „ Starego Kontynentu”. Znajomość języków pozwala na zrozumienie bogactwa innych kultur, jest „oknem na świat”, dlatego jest nam z językami obcymi „ po drodze” . Uczniowie widzą sens nauki języków również dzięki temu,że realizują programy innowacyjne w szkole.Są to m.inn. : Reading is magic! czyli jak zarazić dzieci pasją do czytania dla klas młodszych ,program nauczania z wychowania fizycznego po angielsku dla edukacji wczesnoszkolnej (jt.„Aktywność fizyczna połączona z nauką języka angielskiego”) czy dla licealistów: program projektowy „Chorwacki sposobem na nudę” , innowację pedagogiczną: ”Nauka języka angielskiego i niemieckiego wspomagana stosowaniem nowoczesnych narzędzi informatyczno – komunikacyjnych, autorski program językowo kulturoznawczy „The United States of English” też dla uczniów naszego liceum ogólnokształcącego , realizacja programu we współpracy z jednym z programów telewizji francuskiej .


Innym rodzajem pomocy przy opanowaniu języka obcego jest praca nad tekstami znanych piosenek czy nad kolędami w każdym z nauczanych języków obcych oraz redagowanie gazetki obcojęzycznej Quattro”.


–Taki rodzaj nauczania wspartego działaniami praktycznymi urozmaica naukę języka obcego oraz pobudza kreatywność u uczniów, którzy stają się świadomymi odbiorcami - wyjaśnia Grażyna Szarama,dyrektor szkoły.

Zobacz również: