Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Zainteresowania i hobby w CV-czy to pomoże zdobyć pracę?

Dodano: 24.01.24 10:41


akt14865418

Na etapie tworzenia CV wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto dodawać w życiorysie rubrykę, poświęconą osobistym pasjom i zainteresowaniom. Czy ten element ma jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia rekruterów? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety dodawania w CV wzmianki o hobby.

Zainteresowania w CV jako forma autoprezentacji


Każdego dnia osoby prowadzące rekrutacje pracownicze otrzymują dziesiątki CV. O konkurencyjności kandydatów może więc zadecydować wiele różnych czynników: zarówno kompetencje twarde, jak i zainteresowania. Zwróć uwagę na to, jak często rubryka, zatytułowana: pasje, zainteresowania, hobby, jest niedoceniana jako forma autoprezentacji. A to właśnie ona stanowi jeden z najbardziej wartościowych wyróżników osób, ubiegających się o pracę w prestiżowych firmach.


Praca IT Wrocław : aplikuj bezpośrednio do pracodawców!


Pamiętaj o tym, że starannie opracowana kolumna z zainteresowaniami w CV może stać się Twoją kartą przetargową w procesie rekrutacji! Być może Twoje hobby zaintryguje rekrutera lub wpisze się w kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz. Zdarza się również, że zainteresowania w CV pokrywają się z zainteresowaniami właścicieli firm lub podległych im zespołów, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji w pracy i poza nią.


Hobby w CV - dlaczego warto o nim wspomnieć?


Niebanalne i precyzyjnie opisane hobby lub zainteresowania z pewnością warto dodać w CV. To dzięki nim wyróżniasz się z tłumu anonimowych kandydatów i zapisujesz w pamięci rekrutera jako osoba nieszablonowa, z charakterem. Dodając krótki opis swoich zainteresowań, kreujesz pozytywny wizerunek osoby otwartej na wiedzę i samorozwój.


Obejrzyj najnowsze oferty pracy we Wrocławiu i zmień swoje życie


Wzmianka na temat zainteresowań w wielu przypadkach zachęca potencjalnego pracodawcę do nawiązania rozmowy. Być może uwielbiasz narciarstwo, windsurfing, prowadzisz vlog podróżniczy lub kolekcjonujesz znaczki? Wpisując swoje pasje w CV, wysyłasz swojemu odbiorcy ważny komunikat: informujesz go bowiem, że Twoje życie nie ogranicza się do służbowych i domowych obowiązków.



akt_akt148654182W niektórych branżach, takich jak IT czy e-commerce, w których często organizowane są firmowe eventy o charakterze sportowym i integracyjnym. Jeśli Twoje zainteresowania wpisują się w ich specyfikę, z pewnością zdobędziesz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.


Kiedy kolumna: zainteresowania w CV nie pomaga zdobyć pracy?


Czy zawsze musisz pisać w CV o swoich zainteresowaniach? Oczywiście, że nie! Jeśli nie masz żadnego hobby, po prostu pomiń ten fakt. Każde, nawet najdrobniejsze kłamstwo w CV może narazić Cię na nieprzyjemność. Nie pisz na przykład, że uwielbiasz jazdę konną, jeśli w stadninie bywasz raz na 10 lat. Nie chwal się znajomością kuchni azjatyckiej, jeżeli raz w życiu udało Ci się wybrać na sushi. W starciu z prawdziwym koneserem (jakim może okazać się rekruter), nie masz żadnych szans i tracisz wiarygodność.


Szablonowość w rubryce: zainteresowania również nie jest najlepszym pomysłem - rekruter szybko wychwyci bowiem Twój schematyzm. Pisanie nudnych sformułowań w stylu: lubię literaturę, sztukę i sport z pewnością nie pomoże Ci zdobyć wymarzonej pracy.


Podsumowanie


Warto dodać w CV wzmiankę na temat osobistych pasji i zainteresowań. Ciekawie zaprezentowane treści zwrócą uwagę rekrutera i ułatwią nawiązanie pozytywnej relacji. Brak informacji o hobby pracodawca może zaś zinterpretować jako cechę osoby nieciekawej.


Chcesz dokładnie wyliczyć okres przysługujących Ci urlopów z tytułu macierzyństwa? Skorzystaj z kalkulatora macierzyńskiego


Zobacz również: