Odwiedziło nas:
Dodano: 29.09.14 14:27
20 finalistów spośród 136 przedsiębiorców biorących udział w konkursie „Biznes Klasa” – odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla podczas gali podsumowującej program wsparcia szkół zawodowych na terenie województwa. Wcześniej odbyła się konferencja prasowa, na której omówiono efekty projektu „Podkarpacie Stawia na Zawodowców”.
Rozpoczynając spotkanie z dziennikarzami marszałek nakreślił ogólne zasady projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”. Mówił o realnych potrzebach dzisiejszego rynku pracy, którego wymagania mocno ewoluowały w ostatnich latach, czego wynikiem jest zwiększone zapotrzebowanie na absolwentów szkół technicznych.
- Brakuje osób przygotowanych do pracy w różnego rodzaju zawodach. Pojawiła się luka na rynku pracy, którą należy teraz zapełnić. Stąd ten projekt, stąd działania skierowane do pracodawców. To są działania prowadzone w perspektywie finansowej, która właśnie dobiega końca – ale zamierzamy je kontynuować w kolejnej – przekonywał Władysław Ortyl, dając jednocześnie do zrozumienia, że intencją samorządu jest także wsparcie konkretnych specjalizacji charakterystycznych dla regionu - Jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma klastrami, których efektem ma być dookreślenie tego projektu w przyszłej perspektywie. Dominującym wśród wspomnianych klastrów jest klaster lotniczy z doliną lotniczą na czele.
Marszałek wspomniał także o tych założeniach projektu, które mają stanowić bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców.
- Dziś pracodawca jest porzucony i sam musi dokształcać w specjalnościach, jakie mu są potrzebne, często ponosząc główny koszt przeszkolenia nowego pracownika. Chcemy aby to się zmieniło, stąd nasze wsparcie i pomoc, która systemowo dociera do tych firm – zakończył marszałek Ortyl.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop chwalił projekt za jego unikalność i skalę na tle kraju.
– Żadne z województw w Polsce nie ma takiego programu, prowadzonego na taką skalę i tak kompleksowo trafiającego na obszar całego regionu. Wszystkie szkoły (zawodowe i technika) z województwa włączyły się w ten projekt – mówił dyrektor Czop.
Efekty projektu na jego półmetku przedstawiła jego koordynator – Magdalena Kawalec.
- Na dziś już 9500 uczniów przeszło przez staże i praktyki. Pragnę tu zaznaczyć, że szczególną uwagę zwracaliśmy na jakość tych praktyk, które dotychczas w wielu szkołach traktowane były dość pobieżnie. Oprócz praktyk i staży, odrębnie od nich liczonych – ponad 16 000 osób wzięło udział w kursach, szkoleniach i zajęciach dodatkowych – dające konkretne certyfikaty, z którymi wyjdą na rynek pracy – mówiła Magdalena Kawalec.
tekst/fot.
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP
Zobacz również: