Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Innowacje podnoszące jakość życia

Dodano: 23.06.22 12:12


akt25399463

W ostatnim czasie, batony białkowe cieszą się ogromną popularnością. To dobre rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i tych, którzy potrzebują szybkiej przekąski w ciągu dnia. Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali batony na bazie białka roślinnego, które są przeznaczone dla osób unikających w swojej diecie produktów zawierających gluten, białka mleka i jaj, laktozy oraz sacharozy.

Pomysł na stworzenie innowacyjnych batonów białkowych to odpowiedź na potrzeby osób aktywnych fizycznie. - Zawodowo zajmuje się żywieniem człowieka i technologią spożywczego przetwórstwa surowców roślinnych, a amatorsko lubię uprawiać różne sporty. Czasami zdarza mi się korzystać z różnej żywności przeznaczonej dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej, stąd pomysł na połączenie suplementu diety z produktem wysoko białkowym - mówi dr inż. Tomasz Cebulak, lider projektu naukowego.


Produkt badaczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego charakteryzuje się wysoką zawartością białka roślinnego i wartościami w postaci związków organicznych o udokumentowanych właściwościach stymulujących układ immunologiczny organizmu. Dodatkowo, batony te są miękkie i dobrze smakują. Rozwiązania dostępne na rynku mają bardzo twardą konsystencje i nie posiadają żadnych walorów smakowych.


Obecnie, produkt jest we wczesnej fazie rozwoju, a to oznacza, że wymaga jeszcze dopracowania. - Główną kwestią pozostają udziały białek roślinnych z różnych surowców oraz kwestie związane z profilowaniem smakowym i końcową formą batonu. Na podstawie licznych prób ustalono, że najlepszą formą doskonalenia technologicznego są batony w formie wypiekanych ciasteczek - tłumaczy dr inż. Tomasz Cebulak.


Przed zespołem naukowym z Uniwersytetu Rzeszowskiego stoi nie lada wyzwanie, aby skutecznie dopracować produkt i móc rozwijać go dalej. Obecnie barierą jest procentowy udział białka w wyrobie, ponieważ do tej pory konstrukcję „nośną” batonów tworzyły białka jaja i cukier. Na potrzeby tego projektu wymyślono nową strukturę składającą się ze specjalnego białka roślinnego, które po napowietrzeniu pozwala na wprowadzenie kolejnych składników.


Finalny produkt będzie mógł stanowić uzupełnienie diety w białka dla sportowców, wegetarian czy osób odchudzających się. - Nasze batony łączą w sobie wysoką zawartość „dobrych” białek roślinnych i składników biologicznie aktywnych o właściwościach immunoprotekcyjnych, czyli są połączeniem żywności i suplementu. Obecnie świat stoi przed problemem wyżywienia i koniecznością częściowej zamiany białka zwierzęcego białkiem roślinnym - dodaje dr inż. Tomasz Cebulak.


Badania nad rozwojem żywności o właściwościach funkcjonalnych i o ukierunkowanym działaniu są niezwykle istotne. Umożliwiają one bowiem poszerzenie grupy produktów poszukiwanych przez tzw. dojrzałego konsumenta i dają możliwość doskonalenia własnego warsztatu pracy. Efektem takich badań jest produkt dobrze zbilansowany pod względem odżywczym i atrakcyjny organoleptycznie.


Projekt badawczy pn. „Batony na bazie białka roślinnego o właściwościach immunomodulacyjnych” otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. - Cały proces naboru wniosków był naszym zdaniem prowadzony prawidłowo. Każdy zainteresowany na wszystkich etapach naboru, otrzymywał odpowiedzi na nurtującego go pytania zarówno za pośrednictwem Internetu, telefonu jak i organizowanych przez PCI szkoleń - ocenia dr inż. Tomasz Cebulak.


Projekt badaczy Uniwersytetu Rzeszowskiego wzbudził zainteresowanie specjalistów PCI. - Potencjał prezentowanego rozwiązania tkwi w tym, że jest ono adresowane do różnorodnych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją suplementów diety, odżywek dla sportowców czy wytwórców klasycznych batonów zbożowo-owocowych. Zestawienie takich unikalnych cech żywności prozdrowotnej umożliwi zainteresowanym podmiotom pozyskać nowych klientów co przyniesie duże korzyści ekonomiczne. Z punktu widzenia dalszego rozwoju projektu istotny jest wybór licencjobiorcy, którego doświadczenie oraz zaangażowanie będzie przekładać się na wprowadzenie rozwiązania na rynek, a w konsekwencji na przychód - wyjaśnia Sławomir Chrobak, Specjalista ds. Rozwoju Technologii PCI.


Rozwiązanie zostało docenione przez międzynarodowe jury i otrzymało złoty medal w ramach XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.


Martyna Borczyk


Specjalista ds. Komunikacji i PR


m.borczyk@pcinn.org


Zobacz również: