Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki w Sokołowie Młp.

Dodano: 22.05.23 16:58


akt29576531

21 maja na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, organizowany przez Powiat Rzeszowski.

Zawody spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Przewidziana pula miejsc dla zawodników wyczerpała się już kilka dni przed imprezą. Ostatecznie do rywalizacji stanęło ponad 80 osób.


Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz młodzieży w wieku 13-18 lat. Zawodnicy strzelali z pistoletu i karabinu, w pozycji stojącej i leżącej, na odległość 25 i 50 metrów. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki reklamowe powiatu, zaś pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.


Zwycięzcy I Otwartego Turnieju Strzeleckiego im. mjr. Józefa Rzepki


Kategoria mężczyzn:


1. Grzegorza Leja - 181 pkt.


2. Dawid Rębisz - 179 pkt.


3. Zbigniew Dziuba - 175 pkt.


Kategoria kobiet:


1. Katarzyna Matuła - 173 pkt.


2. Karolina Suska - 171 pkt.


3. Martyna Babula – 162 pkt.
akt_akt295765314akt_akt295765313

Kategoria wiekowa 13-18 lat:


1. Kaja Salach - 159 pkt.


2. Paweł Rydzy - 158 pkt.


3. Piotr Wawrzonek – 149 pkt.


Zawody miały przyczynić się do popularyzacji strzelectwa sportowego wśród mieszkańców powiatu rzeszowskiego, ale również upamiętnić postać urodzonego w Bratkowicach majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej, żołnierza wyklętego w 110. rocznicę jego urodzin.


- Żołnierze Wyklęci są symbolem więzi międzypokoleniowej, dlatego chcemy upamiętnić majora Józefa Rzepkę w nowoczesny sposób - poprzez ten turniej. Przywracanie prawdy i stawanie w jej obronie jest sprawą wielkiej wagi. To bardzo ważnie, zwłaszcza dla młodzieży, która potrzebuje prawdziwych autorytetów. Mamy więc nadzieję, że turniej ten utrwali w zbiorowej świadomości imię i dokonania tego człowieka. Skazano go bowiem, jak też innych Żołnierzy Wyklętych, na wiele lat historycznej niepamięci. Major Józef Rzepka był człowiekiem, który w obliczu antykomunistycznego powstania zachował się jak bohater. Zgodnie z wyznawanymi przez siebie ideałami, stanął w obronie wolnej i suwerennej Ojczyzny - mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.


Patron turnieju - Józef Rzepka - urodził się w Bratkowicach 22 grudnia 1913 roku, tu ukończył szkołę powszechną, zaś w Rzeszowie I Gimnazjum w Rzeszowie. Przez pewien czas studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Angażował się również w działalność ruchu ludowego, w latach 1937-38 odbył służbę wojskową w przemyskim 5. pułku strzelców podhalańskich. W czasie okupacji był m.in. dowódcą Placówki Związku Walki Zbrojnej Bratkowice-Głogów i adiutantem Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów. W czasie akcji „Burza”, na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wyparciu Niemców działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych, brał udział m.in. w przerzucie zagrożonych aresztowaniem członków AK na Zachód. W styczniu 1947 roku wszedł w skład IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którego prezesem został Łukasz Ciepliński. Po jego rozbiciu został aresztowany i skazany na śmierć. Został zamordowany wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN 1 marca 1951 roku. Ta data jest obchodzona obecnie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Starosta Józef Jodłowski stwierdził, że chce, aby turniej był wydarzeniem cyklicznym - narzędziem krzewienia patriotyzmu. Powiedział, że planowane jest również zbudowanie strzelnicy sportowej na terenie utworzonego przez samorząd powiatowy Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”.


Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Pani Agacie Dec - Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Młp., Panu Grzegorzowi Kwietniowi - Prezesowi Zarządu Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Sokołowie Młp., Inspektorowi Związku Strzeleckiego Łukaszowi Decowi - Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1914 im. ppor. Jakuba Darochy w Sokołowie Młp., Członkom Stowarzyszenia Klubu Strzelców i Kolekcjonerów Broni „Sagittarius” w Sokołowie Młp. oraz dowództwu i żołnierzom Rzeszowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej.


(s)


Zobacz również: