Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Laboratoria będą wspierać podkarpackie firmy

Dodano: 07.11.19 10:07


akt34982774

Na Podkarpaciu działa Regionalna Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, która zrzesza już 33 jednostki. Głównym celem sieci jest wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego dla rozwoju podkarpackich firm i przedsiębiorstw.

To główny temat II Konferencji Innowacje-Pomiary-Akredytacje, która została zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Regionalną Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących w dniu 6 listopada br. Honorowy patronat nad imprezą objął Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ponad 100 osób reprezentujących podkarpackie uczelnie, laboratoria, firmy oraz urzędy administracji państwowej. – PCI to ważna instytucja, która stymuluje rozwój podkarpackiej nauki oraz innowacyjne prace badawczo-rozwojowe istotne dla wspierania przedsiębiorczości w naszym województwie – mówił Władysław Ortyl.


Powstanie sieci laboratoriów to efekt badań firm z Doliny Lotniczej w 2017 r. – Wyniki pokazały, że firmy w 80% zlecają badania podzespołów i wyrobów w certyfikowanych laboratoriach poza województwem podkarpackim. Możliwości naszych laboratoriów były niewystarczające, by pokryć zapotrzebowanie rodzimego biznesu. Wiele rodzimych firm na Podkarpaciu nie stać również na utworzenie własnych laboratoriów. To sygnał, że takich usług brakuje – informował dr inż. Roman Tabisz z Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie.


W celu zmiany tego zjawiska Podkarpackie Centrum Innowacji powołało do życia Regionalną Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, w skrócie RSLBiW. Pierwotnie była to grupa 13 laboratoriów, potem doszły kolejne. Obecnie w sieci znajduje się 33 laboratoriów w tym 10 akredytowanych, które funkcjonują na uczelniach wyższych oraz w środowisku biznesowym.– PCI działa jako akcelerator. Z jednej strony pomaga wykorzystać potencjał i wyposażenie pomiarowe oraz konkretne usługi bazy naukowej Podkarpacia, z drugiej zaś monitoruje lokalny przemysł od względem zapotrzebowania na badania laboratoryjne. Dysponując odpowiednią wiedzą umożliwiamy podjęcie wzajemnej współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami – wyjaśnił Konrad Frontczak Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań z Podkarpackiego Centrum Innowacji.


Regionalną Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących tworzą jednostki reprezentujące uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz WSIiZ w Rzeszowie. Pośród firm znajdują się m.in. Nestle Rzeszów, Gamrat Jasło, Huta Stalowa Wola. – Każde z laboratoriów zachęcamy do uzyskania certyfikatu akredytacji wydawanego przez Państwowe Centrum Akredytacji. Certyfikat taki oznacza, że laboratorium działa kompetentnie i jest wstanie uzyskiwać ważne wyniki badań – mówi dr inż. Roman Tabisz.


PCI chce rozwijać Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących – W planach jest stworzenie skutecznego narzędzia informatycznego promującego usługi wszystkich laboratoriów zrzeszonych w RSLBiW. Chcemy informować także o możliwościach wsparcia laboratoriów w ramach aktualnego RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. To szansa na zakup i uzupełnienie profesjonalnego wyposażenia oraz uzyskanie potrzebnych certyfikatów – zdradza najbliższe działania Konrad Frontczak.


Rafał Białorucki


Zobacz również: