Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Zakończyła się V edycja Akademii ProtoLab

Dodano: 13.06.23 17:33


akt36364228

Narzędzie do diagnozy ADHD i autyzmu, urządzenie identyfikujące alergeny w otoczeniu, dron wykrywający miny i niewybuchy, ul demonstracyjny i nakładka na butelki z wodą wielokrotnego użytku to wyróżnione projekty w konkursie Akademii ProtoLab. 3 czerwca 2023r., w PCI ProtoLab odbyło się oficjalne zakończenie V edycji tego programu edukacyjnego.

Zadaniem Akademii ProtoLab jest rozwój kompetencji, które będą wspierać uczestników na podejmowanej ścieżce edukacji, planowanej karierze zawodowej oraz zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. Dotychczas odbyło się pięć edycji Akademii, którą ukończyło łącznie 134 absolwentów.


- Za nami ostatnia w tym roku edycja Akademii ProtoLab, którą ukończyła rekordowa liczba 54 absolwentów. Jej tematyka była dość szeroka, obejmowała zarówno zagadnienia związane z lotnictwem i kosmonautyką, jak i jakością życia, informacją i telekomunikacją oraz motoryzacją. Dzięki zdobytej podczas warsztatów wiedzy, uczestnicy opracowali aż 20 ciekawych koncepcji projektowych. Myślę, że dużą wartością dla uczestników była obecność mentorów, którzy nie tylko dzielili się swoim doświadczeniem, ale też przekazali uczestnikom cenne wskazówki i inspiracje. Jestem przekonana, że dla wszystkich absolwentów Akademia była dużym krokiem w kierunku rozwoju osobistego i zawodowego – mówi Paulina Głaz, koordynator ds. projektów edukacyjnych PCI ProtoLab.


Projekty wypracowane w ramach Akademii zostały poddane ocenie komisji, w skład której wchodzili przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Innowacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.


5 projektów otrzymało szczególnie wysokie oceny komisji. Jeden z pomysłów dotyczył opracowania innowacyjnego narzędzia diagnostycznego, które umożliwi szybkie, precyzyjne i nieinwazyjne diagnozowanie ADHD i autyzmu. Celem projektu Nikodema Cuprysia z I LO w Rzeszowie jest ułatwienie dostępu do odpowiedniej terapii i wsparcia dla osób dotkniętych tymi zaburzeniami, co przyczyni się do poprawy ich jakości życia.


Drugi wyróżniony projekt to mobilne urządzenie detekcyjne, które umożliwi użytkownikom identyfikację alergenów w otoczeniu. AllerSafe dzięki zaawansowanym sensorom optycznym i algorytmom wykrywania wspomaganym przez sztuczną inteligencję (AI), może dokładnie rozpoznawać rodzaje alergenów i poziom ich obecności. Dodatkowo oprócz sprzętu dostępna będzie strona internetowa oraz aplikacja mobilna dla detektora AllerSafe. Autorami projektu są: Sebastian Kloc, Michał Kiebała oraz Mateusz Kawalec, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.


Trzecim wyróżnionym projektem w ramach konkursu Akademii ProtoLab został projekt zakładający stworzenie dronu o konstrukcji latającego skrzydła, którego zadaniem byłoby wykrywanie min i niewybuchów na terenach pokonfliktowych. W zespole projektowym znaleźli się: Vasylyna Petrovets z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jan Pieprzycki i Mikołaj Rzepka z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie i Maksymilian Malinowski z PWSTE w Jarosławiu.


Wśród wyróżnionych projektów znalazł się również funkcjonalny ul demonstracyjny umieszczony we wnętrzu budynku szkoły. Taki ul będzie stanowić doskonałe narzędzie edukacyjne. Obecność w szkole własnego ula pozwoli kształtować wśród uczniów postawę świadomości ekologicznej, odpowiedzialności oraz ochrony i poszanowania każdego życia. Autorami projektu są uczniowie II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy: Tymoteusz Bukowski, Karol Krasoń, Bartosz Kurzyński i Patryk Brandys.


Ostatnim docenionym przez komisję projektem jest H2GO Tracker, czyli nakładki na butelki z wodą wielokrotnego użytku, które są wyposażone w sensor pomiaru ilości wypitej wody oraz możliwość połączenia z mobilną aplikacją. H2G0-Tracker odpowiada na dwa ważne problemy: niedostateczne nawodnienie i nadmierne zużywanie plastiku poprzez stworzenie produktu, który pozwala na kontrolę spożywanej ilości wody i zachęca do dbania o środowisko naturalne. Dzięki temu projekt ten ma potencjał do poprawienia jakości życia poprzez zdrowe nawyki i dbałość o środowisko naturalne. Koncepcję projektową opracowały: Natalia Stefańska z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Adrianna Zygora z III LO w Rzeszowie.


Patronat nad V edycją Akademii ProtoLab objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.


Martyna Borczyk


Specjalista ds. Komunikacji i PR


m.borczyk@pcinn.org


Zobacz również: