Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Ruszył innowacyjny projekt szkoleniowy dla osób z autyzmem

Dodano: 29.07.21 10:31


akt42487342

Polska firma pomaga osobom z autyzmem w zdobyciu pierwszej pracy. Mogą zostać testerami oprogramowania, a w przyszłości także programistami.

Ruszył innowacyjny projekt szkoleniowy dla osób z autyzmem. Uczestnicy zdobywają umiejętności testerów oprogramowania, które mają im pozwolić na zatrudnienie w branży IT. – Bardzo duży nacisk kładziemy na szkolenie społeczne, w którym przygotowujemy osoby z autyzmem do funkcjonowania w miejscu pracy oraz współpracy w zespole – mówi Tomasz Jasiński, prezes Fundacji asperIT. Badania pokazują, że osoby ze spektrum autyzmu dysponują predyspozycjami do pracy w zawodach wymagających koncentracji i dokładności, a przy wsparciu ze strony pracodawcy mogą być lojalnymi pracownikami.


– Projekt asperIT zajmuje się aktywizacją zawodową osób ze spektrum autyzmu ogólnie w branży IT – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Tomasz Jasiński.


Osoby ze spektrum autyzmu są skrupulatne, dokładne i metodyczne, mają dobrą pamięć do liczb i zdolności analityczne. Te cechy stanowią ich ogromny potencjał i przekładają się na wysoki poziom umiejętności informatycznych. Takich kompetencji wymaga właśnie praca w branży IT, a w Polsce i na świecie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Stąd pomysł na szkolenia z zakresu IT dla osób z autyzmem, realizowane w ramach projektu asperIT.


– Projekt jest podzielony na cztery etapy. W pierwszym etapie odbywa się rekrutacja, podczas której wyłaniamy największe talenty. Obecnie proces rekrutacji trwa w Poznaniu, więc zachęcamy do zapisów. Następnie wyłoniona grupa weźmie udział w szkoleniu społecznym, podczas którego nauczy się funkcjonowania w miejscu pracy i współpracy ze swoimi koleżankami i kolegami neurotypowymi. Następnym etapem jest szkolenie techniczne, podczas którego w przypadku kursu dla testerów oprogramowania przygotowujemy ich do certyfikowanego egzaminu ISTQB, który organizuje Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych. Jednakże dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie zawodowe, dlatego też w ostatnim etapie pozwalamy im odbyć staż w naszej spółce – podkreśla prezes Fundacji asperIT.


Jak oceniła Najwyższa Izba Kontroli, opieka nad osobami z autyzmem lub zespołem Aspergera w okresie edukacji przebiega w Polsce poprawnie – większości uczniów stworzono warunki do uzyskania wykształcenia i przygotowania zawodowego, z uwzględnieniem specyfiki ich niepełnosprawności. Jednak po zakończeniu edukacji osoby dorosłe nie mają już zagwarantowanej kontynuacji wsparcia i pełnego dostępu do skutecznej rehabilitacji, umożliwiającej przygotowanie ich do pracy i samodzielnego życia.


Temu właśnie ma służyć program asperIT. Szkolenie dla testerów oprogramowania i staż to punkt wyjścia do zdobywania kolejnych umiejętności z dziedziny IT.


– Testowanie to jest tak naprawdę pierwszy krok. Wynika to z tego, że bariera wejścia w przypadku testerów oprogramowania jest najniższa. Obecnie współpracujemy z bardzo wieloma firmami, np. przygotowujemy specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tworzymy specjalne projekty rekrutacji właśnie dla dużych korporacji, ale też w drugiej połowie tego roku planujemy uruchomienie pierwszej edycji asperIT skupiającej się na szkoleniu programistów Pythona – zapowiada Tomasz Jasiński.


Z raportu NIK wynika, że w Polsce nie ma dokładnych danych na temat liczby osób z autyzmem lub zespołem Aspergera. Specyfika ich dysfunkcji została w pełni uwzględniona w systemie orzekania o niepełnosprawności dopiero od 2010 roku. Oprócz tego w Polsce zaburzenia te zaczęły być diagnozowane w latach 80., dlatego jest tak niewiele osób z rozpoznanym autyzmem czy zespołem Aspergera w wieku 40 lat i starszych. Stąd dane o liczbie przypadków nie odzwierciedlają rzeczywistości. Szacuje się, że w Polsce jest około 55 tys. osób z całościowym zaburzeniem, z czego 45 tys. to osoby poniżej 16. roku życia.


źródło:newseria.pl

Zobacz również: