Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Zespół Onerd najlepszy w programowaniu „lepszego świata”

Dodano: 10.12.19 10:06


akt51293742

W siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie zakończył się Better World Hackathon 2019. Zespoły programistyczne tworzyły rozwiązania dotyczące środowiska, problemów społecznych i żywności. Najlepszym okazał się zespół Onerd zdobywając nagrodę główną 5.000 zł.

W dniach 7-8 grudnia br. w siedzibie PCI rywalizowało sześć zespołów programistycznych, ich prace wspierali mentorzy. – Doradzamy w wyborze produktów i rozwiązań, które w przyszłości mają szansę na realne powstanie – mówi Andrzej Burnat (socjolog, zarządzający projektami dofinansowanymi z Unii Europejskiej), jeden z mentorów.


Hackathon miał charakter 24-godzinnych zawodów. Intensywna i twórcza pracy w pracowniach ProtoLab została oceniona przez konkursowe jury. – Każdy z projektów został oceniony pod kątem innowacyjności, nowego spojrzenia na dane zagadnienie, plan rozwoju oraz realną szansę zastosowania w praktyce – mówi o kryteriach Robert Juszczyk (GBX Software), sędzia.


Wygrał zespół Onerd. Zaprojektował inteligentny system segregacji plastikowych butelek. – To automat z pojemnikiem na butelki. Wewnątrz skaner rozpoznaje rodzaj opakowania typu pet. Aplikacja za każdą butelkę nalicza punkty. Można je wymienić na nagrody fundowane przez partnerów akcji – mówi Piotr Kraszewski. Autorzy mają plany, by takie automaty umieścić w szkołach w Rzeszowie. Mogą służyć edukacji ekologicznej i ochronie środowiska przez najmłodszych uczniów.


Drugie miejsce w konkursie zajął zespół Zaury z pomysłem kubka na wodę z mikro elementami, którego zawartość uzupełnia się w puntach na terenie miasta (czek na kwotę 3.000 zł). Trzecie miejsce dla ekipy Devine Studio z pomysłem aplikacji na kubeczek menstruacyjny (czek na kwotę 2.000 zł). Better World Hackathon 2019 odbywał się w ramach „Podkarpackiego Grudnia Innowacji”.


Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie zaprasza na kolejne ciekawe wydarzenia. – To warsztaty Design Thinking twórczego działania z trenerami Google Polska i Projektantami Innowacji PFR (12 i 14 grudnia), szkolenie dotyczące praktycznych aspektów ochrony praw autorskich w sieci (12 grudnia), warsztaty z druku 3D (13 grudnia) – wylicza Bartosz Jadam, dyrektor zarządzający ProtoLab w PCI.


Rafał Białorucki


Zobacz również: