Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Łopata już wbita w ziemię

Dodano: 13.07.22 16:10


akt75805392

KFA Armatura, firma należąca do Grupy PZU rozpoczyna budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu.

O tym, że inwestycje w odnawialne źródła energii są niezbędne dla zapewnienia bardziej ekologicznej przyszłości, nikogo nie trzeba przekonywać. Widać to po dynamice rozwoju rynku mikro-instalacji: w roku 2021 Polska stała się 3. prosumenckim rynkiem na świecie . Znaczącym trendem wzrostowym wykazuje się także sektor inwestycji wielkoskalowych czyli farm fotowoltaicznych. Obecnie największym takim obiektem w Polsce jest należąca do spółki ZE PAK w gminie Brudzew, farma o mocy ponad 70 MWp. Co ciekawe, w tym roku zostanie uruchomiona na Pomorzu rekordowa instalacja fotowoltaiczna o docelowej mocy 285,6 MWp.


Tymczasem na Podkarpaciu jedną z największych farm w regionie buduje KFA Armatura, polski producent grzejników aluminiowych i armatury sanitarnej, należący do Grupy PZU.


Polska firma ze wieloletnią tradycją, właśnie w tym roku świętuje swoje setne urodziny. Choć mamy już swoje lata, jesteśmy firmą nowoczesną i innowacyjną – śmieje się Pani Prezes Magdalena Tokarczyk-Cyran. Jako firma produkcyjna, zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy mniejsze i większe działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto.


Po uruchomieniu, farma PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20% w skali roku, co przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji CO2 w regionie – dodaje Wojciech Rosiński, Członek Zarządu.


Łopata już wbita w ziemię


Budowa instalacji fotowoltaicznej w Nisku ruszyła pełną parą. W obecności władz lokalnych: Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza oraz Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka, na plac budowy wjechały koparki i rozpoczął się pierwszy etap prac czyli pogrążanie pali pod konstrukcje stołów fotowoltaicznych.


Cieszymy się, że Armatura Kraków inwestuje w regionie – mówił podczas konferencji Pan Robert Bednarz. Firma jest w regionie dużym pracodawcą, jej rozwój to miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Z naszej strony wspieramy każdą pro-ekologiczną inicjatywę, która ma miejsce w naszym powiecie.


Uruchomienie farmy zaplanowane jest na jesień tego roku.


Z dumą i radością wbijam dziś łopatę pod tę farmę fotowoltaiczną. To efekt wspólnej pracy KFA Armatura i Miasta Nisko. Cieszę się, że w naszym regionie są firmy, które inwestują w innowacje i nowoczesne rozwiązania. To ważna część składowa rozwoju naszej gminy – tak działania spółki Armatura Kraków podsumował Burmistrz Waldemar Ślusarczyk.


Jak sytuacja fotowoltaiki kształtuje się na Podkarpaciu?


Warto zwrócić uwagę, że fotowoltaika w województwie podkarpackim jest bardziej efektywna w porównaniu do reszty kraju. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2 czyli około 10% powyżej średniej ogólnokrajowej.


W obszarze rozwoju energetyki prosumenckiej, województwo podkarpackie plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby przyznanych dofinansowań w programie Mój Prąd (dane za rok 2021). Pokazuje to świadomość mieszkańców w temacie ochrony środowiska i pozytywnego oddziaływania odnawialnych źródeł energii.


Na bieżąco śledzimy rynek fotowoltaiki w Polsce i jego dynamika jest oszałamiająca – opowiada Emila Biernaciak z portalu Enerad.pl. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki jasno wynika, że nowe obiekty powstają jak grzyby po deszczu. Inwestycja KFA Armatura z mocą 1,8 MWp to jedna z największych w regionie, na początek lipca plasowała się na 6 miejscu w całym województwie Podkarpackim wśród farm wielkoskalowych wymagających koncesji WEE, czyli wytwarzania energii elektrycznej. Ale warto podkreślić, że różnice w mocach nie są tu duże: miejsce pierwsze tego rankingu to obiekt o mocy 2 MWp.


Zobacz również: