Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Tydzień Przedsiębiorczości

Dodano: 25.11.19 12:33


akt89136965

Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Podkarpackim Centrum Innowacji zorganizowano warsztaty Design Thinking, szkolenie dla start-upów, a delegacja ze Słowacji odwiedziła pracownie i technologie skupione w ProtoLabie.

W dniach 20-23 listopada br. w siedzibie PCI przeprowadzono szereg ciekawych wydarzeń. Jednym z nich była wizyta przedstawicieli Słowackiej Akademii Nauk, samorządu z Bańskiej Bystrzycy oraz Banku Światowego.


– Delegacja naszych południowych sąsiadów zobaczyła pracownie i technologie skupione w ProtoLabie. To miejsce wyposażone w drukarki 3D, salę komputerową z tabletami graficznymi, pracownię elektroniki czy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Korzystanie z tej przestrzeni jest bezpłatne – mówi Bartosz Jadam, Dyrektor Zarządzający ProtoLab.


Słowacy chcą przenieść do swojego regionu rozwiązania i praktyki, które funkcjonują w Podkarpackim Centrum Innowacji oraz powołać do życia miejsce dla słowackich studentów, które będzie funkcjonowało na zasadach ProtoLabu.


Ciekawym wydarzeniem były warsztaty Design Thinking przy współpracy z Projektantami Innowacji PFR. Metoda ta umożliwia kreatywne myślenie i twórcze działanie, a także doskonałą zabawę i integrację w zespołach naukowych podczas warsztatów.


– Myślenie kreatywne jest wykorzystywane podczas tworzenia nowego produktu lub usługi, jak również podczas wdrażania nowych rozwiązań. Metoda odniosła międzynarodowy sukces, a w Polsce jest prezentowana podczas ogólnodostępnych warsztatów i spotkań – mówi Marek Nowak, trener z Google Polska.


Podczas warsztatów, zespoły badawcze generowały pomysły dotyczące różnych dziedzin życia: aktywność fizyczna, czytelnictwo, edukacja, komunikacja miejska, ochrona środowiska, segregacja odpadów, zagospodarowanie czasu wolnego. To przykłady, że Design Thinking jest metodą o szerokim spektrum zastosowania.


– Żyjemy w świecie, który szybko się zmienia, dlatego potrzebujemy nowych umiejętności. Wiem, że kolejne państwa są zainteresowane przeprowadzeniem cyklu spotkań wdrażających Design Thinking dla swoich obywateli. To nasi południowi sąsiedzi: Czechy, Słowacja i Węgry – mówi Michał Zawadzki, trener z Google Polska.


Dla powstających start-upów przeprowadzono szkolenie w kwestii pozyskania finansów z Funduszy Europejskich na start i dalszy rozwój. Wydarzenie zostało przeprowadzone w ramach Podkarpackiej Akademii Startupów dla osób, które w niedalekiej przyszłości planują założyć własny biznes.


– Podpowiadamy jakie są modele działania: od pomysłu, przez stworzenie i dalsze funkcjonowanie start-upu. Kursanci otrzymali także wiedzę o możliwościach i źródłach finansowania zewnętrznego na powstanie i rozwój indywidualnego projektu – mówi Sebastian Kolisz z warszawskiej Startup Akademii oraz specjalista w zakresie funkcjonowania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Polsce.


Rafał Białorucki


Zobacz również: