Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

„From waste to WOW”

Dodano: 20.02.24 09:19


akt93759123

„From waste to WOW” to wydarzenie promujące dobre praktyki w zakresie recyklingu i powtórnego wykorzystania surowców kompozytowych, drewnianych oraz tekstylnych.

Dwudniowe spotkanie z udziałem Polskiej Grupy Motoryzacyjnej odbędzie się w belgijskim Centrum Surowców Wtórnych w dn. 22-23 lutego br.


Od września 2021 r., międzynarodowe konsorcjum REC-N-COMP wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) aktywne w obszarze materiałów cyrkularnych i recyklingu surowców tekstylnych, drewnianych i kompozytowych. W projekcie wzięły udział firmy z branż motoryzacyjnej, tekstylnej i meblarskiej, wspierając międzynarodowy rozwoju MŚP na trzech rynkach: USA, Japonii i Singapuru.


Przez ostatnie dwa lata w ramach projektu REC-N-COMP bezpośrednie wsparcie otrzymały 22 przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Francji i Belgii. Polskę reprezentowały tam:


1.DRP Group (www.drp.pl) – firma specjalizująca się w produkcji modyfikowanych tworzyw sztucznych na bazie surowców pochodzących z odzysku,


2.TC3 (www.tc3.pl) – producent ultralekkich i wysokowytrzymałych nowoczesnych kompozytów na bazie popularnych włókien np. węglowego, aramidowego i bazaltowego, z innowacyjnymi przekładkami uszlachetniającymi kompozyt,


3.MAGNETIX Lamination (www.magnetix-lamination.com) - firma świadcząca usługi klejenia tekstyliów pianką poliuretanową oraz klejem poliuretanowym,


4.PPHU MARCUS Marek Bartoszek (www.grupa-marcus.pl) – firma oferująca m.in. usługi w zakresie malowania lakierami ciekłymi i proszkowo oraz wytwarzająca produkty z włóknin i tworzyw sztucznych.


W trakcie wspólnych wyjazdów do USA, Japonii i Singapuru przedsiębiorcy poznawali potencjalnych partnerów biznesowych i podejmowali z nimi współpracę. Korzyści z udziału w projekcie tak podsumowuje Ewa Witoń - Manager ds. Innowacji w szczecińskiej firmie TC3, która uczestniczyła w misji do Japonii: „To było niezwykłe doświadczenie móc znaleźć się w miejscu, gdzie narodziła się na szeroką skalę produkcja włókna węglowego, czyli materiału, z którym na co dzień pracuję. Rozmowy z bardzo mądrymi ludźmi, dostawcami na cały świat najnowocześniejszych rozwiązań kompozytowych pozwoliły jeszcze bardziej rozszerzyć moją wiedzę o kompozytach. Będziemy próbowali teraz zaimplementować ją w Europie”.


Obecnie projekt już dobiega końca, co jest dobrą okazją do podsumowania osiągnięć.


W dniach 22 i 23 lutego 2024 r. konsorcjum projektowe REC-N-COMP organizuje w belgijskim mieście Kortrijk (w Centrum Surowców Wtórnych „Circular Materials Center”) dwudniowe wydarzenie „From waste to WOW”. Zaplanowano liczne prezentacje i studia przypadków (case studies), będzie również okazja do networkingu. Uczestnicy odbędą też wizyty studyjne w firmach mających bogate doświadczenia w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.


Wydarzenie odbędzie się w centrum badawczo-szkoleniowym dla sektora tworzyw sztucznych i tekstyliów w Kortrijk. Miejsce to zapewnia dostęp do wiedzy specjalistycznej i nowoczesnego parku maszynowego, skupia i integruje jednostki badawcze, organizatorów szkoleń, organizacje branżowe i pracodawców, a także przedsiębiorstwa.


Organizatorzy zaplanowali również „mikro-targi”, gdzie uczestnicy zaprezentują produkty i rozwiązania z zakresu obiegu zamkniętego. Będzie to znakomita przestrzeń do poszukiwań nowych partnerów biznesowych, upowszechnienia i wykorzystania rezultatów projektu REC-N-COMP, a także ustalenia kierunków dalszego rozwoju już zbudowanego partnerstwa. Wydarzenie będzie stanowiło platformę do nawiązania nowych kontaktów i wspierania komplementarności oraz obiegu zamkniętego w dziedzinie surowców wtórnych.


Program wydarzenia:


22 lutego 2024 (czwartek)


-15:00-20:00 „Modele biznesowe gospodarki obiegu zamkniętego” – Wim Van Opstal, VITO (https://vito.be/en)


o „Technologie łączenia w obiegu zamkniętym” – Isabel Van de Weyenberg, FLANDERS MAKE (https://www.flandersmake.be/en )


o „Możliwości umiędzynarodowienia recyklingu i ponownego wykorzystania kompozytów, drewna i tekstyliów” – Leonardo Marchetti, NEXT TECHNOLOGY TECNOTESSILE (https://www.tecnotex.it)


-16:30 Prezentacja firm


-17:00-20:00 Mikro targi


o Prezentacja nowych produktów, technologii i firm


o Zwiedzanie Laboratorium Innowacji CIRCULAR MATERIALS CENTER (https://www.circularmaterialscenter.be/en)


23 lutego 2024 r. (piątek)


-9.30-13.00 Wizyty w firmach



akt_akt937591233


akt_akt937591232 o CARPENTIER Hardwood Solutions (https://carpentier.be/en/produits) – Inteligentne i cyrkularne rozwiązania i produkty z drewna


o VITALO (https://vitalo.net) – Wysokiej jakości części z tworzyw sztucznych i materiałów izolacyjnych


Opis projektu:


REC-N-COMP to partnerstwo pięciu europejskich klastrów z komplementarnych branż, reprezentujących cztery kraje:


•NEXT TECHNOLOGY TECNOTESSILE (https://www.tecnotex.it) z Włoch (lider projektu - przemysł tekstylny),


•TECHTERA (https://www.techtera.org) z Francji (przemysł tekstylny),


•Klaster LEGNO ARREDO (https://clusterarredo.com) z Włoch (przemysł drewniany, budowlany, meblarski),


•FLANDERS MAKE (https://www.flandersmake.be/en) z Belgii (branża procesów przemysłowych) oraz


•POLSKA GRUPA MOTORYZACYJNA (https://pgm.org.pl/en) z Polski (branża części motoryzacyjnych).


Projekt rozpoczął się we wrześniu 2021 r., a zakończy w marcu 2024 r. Jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej COSME.


Strona www projektu: https://profile.clustercollaboration.eu/profile/cluster-partnership-initiative/c6c3e02d-fd2f-4f54-bc9c-5cb372234239


Witryna LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/rec-n-comp


O Polskiej Grupie Motoryzacyjnej (PGM):


Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM) jest największym ogólnopolskim stowarzyszeniem i Krajowym Klastrem Kluczowym, zrzeszającym wyłącznie rodzimych producentów z branży automotive. Do organizacji należy ponad 70 najlepszych polskich fabryk i firm inżynierskich, które są dostawcami rozmaitych części do produkcji nowych pojazdów oraz części zamiennych i akcesoriów do pojazdów używanych. Stowarzyszenie wspiera rozwój firm, animując współpracę pomiędzy nimi (w obszarach badań i rozwoju, sprzedaży, zakupów, itd.), ułatwiając nawiązywanie współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi (klientami i dostawcami), dostarczając aktualną i praktyczną wiedzę (szkolenia, webinary, wymiana doświadczeń), organizując zagraniczne misje gospodarcze, wspólne stoiska targowe oraz konferencje i warsztaty.


Kanały SM:


TT: https://twitter.com/PolskaGrupaMoto


FB: http://www.facebook.com/PolskaGrupaMotoryzacyjna


LI: https://www.linkedin.com/company/polska-grupa-motoryzacyjna


Bartosz Mielecki


POLSKA GRUPA MOTORYZACYJNA


Treść tej informacji prasowej przedstawia wyłącznie poglądy autora i stanowi jego wyłączną odpowiedzialność; nie można go uznać za odzwierciedlający poglądy Komisji Europejskiej i/lub Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz Agencji Wykonawczej ds. MŚP (EISMEA) lub jakiegokolwiek innego organu Unii Europejskiej. Komisja Europejska i Agencja nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nich informacji.


Zobacz również: